Ceny OC w Mazowieckiem - tanio nie jest

  • 08.10.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Ceny OC w Mazowieckiem - tanio nie jest
Statystycznie województwo mazowieckie jest najbogatsze w Polsce – jego udział w wytwarzaniu narodowego PKB jest największy ze wszystkich województw, a wynagrodzenia należą zdecydowanie do najatrakcyjniejszych. Odbija się to na kosztach życia, w tym również na cenach obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ile w takim razie płaci się za OC w Mazowieckiem i dlaczego właśnie tyle?

Drogo, ale nie najdrożej

Województwo, w którym mieszka właściciel auta, jest jednym z istotnych czynników wpływających na wysokość płaconej przez niego składki ubezpieczeniowej. Wynika to z faktu, że poziom ryzyka ubezpieczeniowego różni się w zależności od województwa – podczas gdy na Podkarpaciu wypłaca się najmniej odszkodowań za powstałe w ruchu drogowym szkody, na Dolnym Śląsku jest ich najwięcej. Odbija się to na cenach OC, które są wyższe właśnie tam, gdzie wypłaca się największe kwoty odszkodowań. Jak w takim razie pod tym względem wygląda sytuacja kierowców z województwa mazowieckiego?

Jak pokazują statystyki pozyskane przez jedną z najpopularniejszych internetowych porównywarek ubezpieczeniowych, ceny OC w województwie mazowieckim są wysokie, choć nie najwyższe w skali kraju. Mianowicie mieszkańcy z Mazowsza płacą średnio za obowiązkową polisę 757 zł, co daje trzeci wynik spośród wszystkich polskich województw. Drożej jest tylko w województwie dolnośląskim, gdzie za ubezpieczenie trzeba wyłożyć przeciętnie 772 zł, a także w pomorskim, w którym kosztuje ono 788 zł.

Fakt, że w województwie mazowieckim płaci się za OC średnio 757 zł, nie znaczy oczywiście, że polisa kosztuje tyle samo każdego kierowcę z tego regionu. Bo choć miejsce zamieszkania jest co prawda ważnym czynnikiem kształtującym wysokość składki ubezpieczeniowej, to istnieją jeszcze dziesiątki aspektów, które o niej decydują. Poza tym cena OC różni się także w zależności od miejscowości – nie w każdym mieście w województwie mazowieckim polisa kosztuje tyle samo, nawet jeśli chce ją wykupić ten sam kierowca dla jednakowego auta.

Ceny na Mazowszu na tle innych województw

Nietrudno się domyślać, że wysokość średniej ceny OC w województwie mazowieckim zniekształca fakt, że na jego terenie leży największe miasto Polski – Warszawa. Składki płacone przez kierowców ze stolicy znacząco odbiegają od tych, którymi obarczani są właściciele aut zameldowani w miejscowościach oddalonych od Warszawy, jak Płock, Siedlce czy Radom. Ceny OC są w tych miastach tańsze nawet o kilkadziesiąt od składek w stolicy, co wynika oczywiście z niższego ryzyka ubezpieczeniowego. W stolicy jest ono bowiem duże z uwagi na ogromną liczbę aut i intensywny ruch uliczny.

O ile w województwie mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim jest najdrożej, o tyle na przeciwległym biegunie znajdują się kierowcy z Podkarpacia, Opolszczyzny i Świętokrzyskiego. Te trzy województwa należą do najkorzystniejszych, jeśli chodzi o wysokość składek ubezpieczeniowych. Mianowicie na Podkarpaciu przeciętnie płaci się za OC 565 zł, na Opolszczyźnie 598 zł, a w Świętokrzyskiem 600 zł. Jak widać, w porównaniu z województwem mazowieckiem różnice są dość znaczne, bo w przypadku Podkarpacia polisa jest tańsza przeciętnie prawie o 200 zł.

Niezależnie od tego, w jakim regionie Polski się mieszka, aby nie przepłacać za OC, należy znaleźć najtańszą ofertę na rynku. To możliwe, jeżeli porówna się wysokość składki ubezpieczeniowej w wielu towarzystwach, na co pozwala wizyta u agenta ubezpieczeniowego lub skorzystanie z możliwości, jakie dają internetowe porównywarki ubezpieczeń, które są wygodne w obsłudze i skuteczne w działaniu, umożliwiając szybkie znalezienie najtańszego OC.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: