piątek, 29 marca 2024 11:51

Zaburzenia adaptacyjne

  • 10.12.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zaburzenia adaptacyjne

Co to są zaburzenia adaptacyjne?

Zaburzenia adaptacyjne należą do grupy zaburzeń o charakterze emocjonalnym. Pojawiają się, jako reakcja na silny stres, zmiany w życiu lub nagłe, nieprzyjemne zdarzenia takie jak: choroba, wypadek, utrata pracy, rozwód lub śmierć bliskiej osoby. To, czy zaburzenie się rozwinie zależy nie tylko od sytuacji stresogennej, ale również od czynników indywidualnych, takich jak wrażliwość, pewność siebie i odporność na stres. U niektórych osób nawet bardzo silne przeżycia nie doprowadzą do pojawienia sie zaburzeń adaptacyjnych, u innych natomiast nawet niewielki stres skutkuje wystąpieniem objawów. Zaburzenia adaptacyjne, jako reakcja na ciężki stres oraz wyjście z dotychczasowej strefy komfortu może dotyczyć każdego. Z tego powodu należy umiejętnie rozpoznawać objawy oraz poznać sposoby radzenia sobie.

Objawy zaburzeń adaptacyjnych

Zaburzenia adaptacyjne występują bardzo często, gdyż każdy człowiek w toku życia jest stale narażony na wszelkiego rodzaju zmiany zarówno w sferze osobistej, rodzinnej, jak i zawodowej. Objawy pojawiające się w sytuacjach trudnych są naturalną odpowiedzią organizmu na przeżywane emocje. Statystycznie najczęściej występują w miesiącach jesiennych oraz pod koniec roku, gdyż okres ten sprzyja przemyśleniom oraz podsumowaniom swojego dotychczasowego życia. Dla przebiegu zaburzeń adaptacyjnych charakterystyczne są:

  • Lęk
  • Obawy
  • Obniżony nastrój
  • Spadek motywacji
  • Rozdrażnienie
  • Trudności w codziennej organizacji
  • Nadmierna senność lub bezsenność
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Problemy z apetytem

Zaburzenia adaptacyjne- jak sobie radzić?

Trudne sytuacje w znaczący sposób wpływają zarówno na zdrowie fizyczne jak i  psychiczne. Dlatego warto pomóc organizmowi w walce ze stresem i zadbać o swoje zdrowie. Prowadzenie zdrowego trybu życia, zmiana diety, suplementacja witamin i minerałów mogą znacząco poprawić samopoczucie oraz podnieść motywację do podjęcia działań. W przypadku, gdy wymienione wyżej objawy utrzymują się przez dłuższy czas warto udać się po pomoc do specjalisty. W nagłych przypadkach, wymagających natychmiastowej pomocy psychologicznej, warto skorzystać z interwencji kryzysowej. W Polsce interwencja kryzysowa funkcjonuje zarówno stacjonarnie- w placówkach psychologicznych, a także w ramach telefonu zaufania.  Taka forma pomocy ma jednak charakter doraźny, a jej celem jest uspokojenie silnych emocji związanych z przeżywanym kryzysem. Skuteczną formą długoterminowego leczenia zaburzeń adaptacyjnych jest psychoterapia. Największą skuteczność w radzeniu sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi ma przede wszystkim terapia poznawczo- behawioralna, dzięki której osoba może zrozumieć swoje reakcje oraz nauczyć się nowych sposobów funkcjonowania oraz terapia systemowa, której zadaniem jest pomoc całej rodzinie w odnalezieniu się w nowej, nieznanej sytuacji. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii pomoże nie tylko uporać się z aktualną sytuacją, ale również nauczyć się adaptacyjnego reagowania na podobne sytuacje w przyszłości.

 

--- Artykuł sponsorowany ---