piątek, 26 kwietnia 2024 07:23

Zaburzenia mowy i języka u dzieci, co warto wiedzieć?

Chyba nie ma żadnych wątpliwości, że umiejętność poprawnego wysławiania się jest bardzo ceniona. Jest to niezbędne zarówno podczas wystąpień publicznych, jak i codziennej komunikacji. To w jaki dana osoba się wysławia stanowi jej odbiór przez społeczeństwo. Niestety jak wynika z najnowszych badań i obserwacji, coraz więcej osób ma z tym problem. Może to wynikać z rozmaitych przyczyn, zarówno anatomicznych, jak i psychicznych. Całe szczęście, świadomość nieprawidłowości i możliwych terapii stale się powiększa, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Kluczowe jest dostrzeżenie wady wśród najmłodszych, ponieważ im wcześniejsza interwencja, tym większa szansa na pełną sprawność w następnych latach. Dajmy dzieciom tę przewagę.
  • 31.03.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zaburzenia mowy i języka u dzieci, co warto wiedzieć?

Jakie zaburzenia możemy zauważyć u dzieci?

Już od najmłodszych lat dzieci borykają się z różnymi wadami wymowy. Niektóre z nich miną samoistnie wraz rozwojem anatomicznym, a także świadomości językowej. Książki dla dzieci, a także gry i zabawy w grupie mają na to ogromny wpływ. Jednak inne potrzebują specjalistycznej pomocy. Najczęstszym problemem jest seplenienie, z którym dzieci borykają sią w różnym czasie. Jest to zaburzenie głównie dotyczące głosek “s, z, c, dz”, ale nie tylko. Kolejną przypadłością jest zła wymowa i artykulacja głosek np. najpopularniejszego “r”, ale również “k, g, l’’. Wszystko to opiera się to głównie na nieprawidłowym ułożeniu języka. Wymowa bezdźwięczna głosek dźwięcznych, nosowanie, czy jąkanie to tylko wierzchołek góry lodowej. Zaburzeń jest naprawdę mnóstwo.

 

Gdzie leży przyczyna?

Na to pytanie nie ma jednej, ogólnej odpowiedzi, bo tak naprawdę każde zaburzenie u pacjenta może być spowodowane przez inne czynniki. W przypadku seplenienia główną rolę odgrywa uzębienie. Prawidłowo ułożony język powinien znajdować się za górnymi zębami. Jednak u dzieci na początku występuje rozwój uzębienia mlecznego, a później jego wymiana. Dlatego język w tym okresie może uciekać do przodu i powodować nieprawidłowości. Ważne, żeby obserwować czy wada ta nie utrzymuje się zbyt długo. Zgryz, równowaga mięśniowa, a także cały aparat mowy ma ogromne znaczenie w wymowie. Tego nie wyleczymy książkami dla dzieci, niezbędna jest pomoc specjalisty. Kolejnych przyczyn można szukać w uszkodzeniu słuchu, który ma niewątpliwie kluczową rolę w nauce słownictwa. Ważny jest też czynnik psychiczny. Jąkanie może być wywołane lękiem lub traumatyczną sytuacją.

 

Kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem do logopedy?

Tak naprawdę każde dziecko w wieku przedszkolnym powinno (i miejmy nadzieję, że tak jest) pójść na kontrolę do logopedy. Nawet jeżeli rodzic albo nauczyciel twierdzą, że wszystko jest w porządku. Jednak wizyta jest konieczna w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, że mowa dziecka rozwija się prawidłowo. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, drobne nieprawidłowości nie powinny być powodem do niepokoju. Jednak lepiej upewnić się idąc do specjalisty, niż opierać się na przeczuciach. Niektóre 3-taki sięgają już po książki dla dzieci, opowiadając o tym co widzą, a inne czekają z tym znacznie dłużej. Ważne jednak, aby upewnić się, że przyczyna nie jest poważna. Bez względu na przeczucia wadą, którą trzeba korygować jest seplenienie. Tutaj poza ćwiczeniami logopedycznymi z książek dla dzieci, często niezbędna jest konsultacja z laryngologiem czy ortodontą. Wczesna interwencja ogranicza późniejsze skutki.

--- Artykuł sponsorowany ---